Forum Polityczne Mity i  Fakty czyli jak oszukać społeczeństwo. Strona Główna
  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Galerie   Rejestracja   Profil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  Zaloguj 

CBA - nie wolno..

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Polityczne Mity i Fakty czyli jak oszukać społeczeństwo. Strona Główna -> Aktualności
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
octopus
Administrator



Dołączył: 09 Maj 2007
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:11, 08 Lis 2007 Temat postu: CBA - nie wolno..

Czego nie wolno CBA

Od lipca Ministerstwo Sprawiedliwości ma opinie własnych prawników, które stawiają pod znakiem zapytania legalność akcji CBA w resorcie rolnictwa i wobec Beaty Sawickiej. Ale ich nie ujawnia

W jednej z tych opinii czytamy: "W przypadku dysponowania przez organy prowadzące czynności operacyjno-rozpoznawcze nieskonkretyzowaną wiedzą, dotyczącą popełnienia nieskonkretyzowanych przestępstw, wdrażanie procedury przewidzianej [ustawą o CBA] jest niedopuszczalne".

Opinię tę napisała w końcu lipca prokurator Anita Kołakowska z biura legislacyjno-prawnego Prokuratury Krajowej. Odpowiadała na pytania szefa biura przestępczości zorganizowanej. Takie same pytania zadał on także trzem innym komórkom Prokuratury Krajowej. Żadna z opinii nigdy nie wyszła na zewnątrz.

Opinie powstały po fiasku akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa i po dymisji Andrzeja Leppera podejrzewanego o udział w aferze z odrolnieniem gruntów. Wtedy także ruszyła już tajna operacja z kontrolowanym wręczeniem łapówki posłance PO Beacie Sawickiej. Obie akcje CBA zatwierdzili wcześniej prokurator generalny Zbigniew Ziobro lub jego zastępca.

Nasze źródło w Ministerstwie Sprawiedliwości: - W świetle tej opinii akcje CBA w Ministerstwie Rolnictwa i wobec Sawickiej można uznać za nielegalne. Bo są podejrzenia, że CBA nie miało wiarygodnych informacji, aby w ogóle rozpocząć te operacje.

Autorzy opinii nie znali tajnych szczegółów śledztw CBA. Mieli ogólnie odpowiedzieć: Jakie wiarygodne informacje musi posiadać specsłużba, by dostać zgodę na operację specjalna? Czy w razie podejrzenia przestępstwa płatnej protekcji - powoływania się na możliwość załatwienia jakiejś sprawy za łapówkę - można taką akcję przeprowadzić, nie wiedząc, co konkretnie ma być załatwione?

Pytania pasują jak ulał do tego, co wiadomo o obu akcjach CBA.

11 lipca szef CBA Mariusz Kamiński mówił: "Na początku stycznia pojawiły się w kręgu poważnych przedsiębiorców osoby sugerujące, że mogą odrolnić dowolnie wskazany grunt na terenie Polski - w zamian za korzyść majątkową". CBA ustaliło, że byli to potem aresztowani Piotr Ryba i Andrzej Kryszyński.

Gdy CBA wystąpiło do min. Ziobry o zatwierdzenie operacji, wiedziało tylko, że Ryba jest związany z Samoobroną i Lepperem. Kamiński: "Sprawa wydała nam się poważna i wydałem zarządzenie o przeprowadzeniu operacji specjalnej polegającej na kontrolowanym wręczeniu korzyści majątkowej".

Ale Kamiński ani słowem nie wspomina o zamiarze odrolnienia danej działki.

Dowiadujemy się o tym dopiero, gdy funkcjonariusze ze sfałszowanymi dokumentami proponują Rybie i Kryszyńskiemu łapówkę za odrolnienie działki na Mazurach.

Jeden z warszawskich prokuratorów: - Czy zatem CBA samo nie kreowało informacji o korupcji Ryby i Kryszyńskiego? Jeśli tak, to CBA uwierzyło w "wiarygodne informacje", które samo stworzyło.

Paweł Graś z PO, który kierował sejmową komisją ds. specsłużb, dziś kandydat na ministra koordynatora ds. służb, o istnieniu prokuratorskich opinii dowiedział się od nas. - To będzie istotny materiał dla komisji śledczej. Skoro minister Ziobro się nimi nie pochwalił, widocznie miał powody - mówi Graś. - Nie znam akt, ale mam informacje, że posłanka wpadła w pułapkę CBA, a w Ministerstwie Rolnictwa CBA wykreowało mechanizm korupcyjny, zamiast go przeciąć.

Wczoraj sąd w Poznaniu decydował, czy aresztować Beatę Sawicką. W wersji posłanki podstawą do rozpoczęcia akcji była relacja funkcjonariusza CBA, który poznał ją na kursie i podał się za przedsiębiorcę. CBA nie miało wiarygodnej informacji, że Sawicka jest skorumpowana. Po długiej grze podsunęło jej łapówkę. Czy zatem samo CBA nie spreparowało tu przestępstwa?

- Cała ta akcja mogła więc być niezgodna z prawem - powiedział nam wczoraj adwokat b. posłanki Aleksander Pociej, czekając na orzeczenie sądu. Gdy zamykaliśmy to wydanie "Gazety", nie było ono jeszcze znane.

- Uważam, że w obu tych wypadkach prawo nie zostało przekroczone - powiedział nam wczoraj prokurator krajowy Dariusz Barski. - Ja nie mogę zakładać, że wniosek CBA o przeprowadzenie operacji poświadcza nieprawdę. A ocena wiarygodności informacji świadczących o podejrzeniu przestępstwa należy do służb, a nie do prokuratora.

To prokurator Barski - według naszych źródeł - podpisał zgodę na akcję przeciw Sawickiej. Ale opinie prawne, do których dotarła "Gazeta", poznał dopiero wczoraj.

Marcin Kącki, Bogdan Wróblewski

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Polityczne Mity i Fakty czyli jak oszukać społeczeństwo. Strona Główna -> Aktualności Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001, 2005 phpBB Group
Theme bLock created by JR9 for stylerbb.net
Regulamin